40 procent minder warmtepompen verkocht in laatste kwartaal van 2024

15.10.2024 Sjoerd Rispens

40 procent minder warmtepompen verkocht in laatste kwartaal van 2024
©Daikin

De markt voor warmtepompen is voor het vierde kwartaal op rij gekrompen, dat meldt Vereniging Warmtepompen. Voor 2024 verwacht de sector tussen de 95.000 en 100.000 warmtepompen te leveren.  

De krimp zit voornamelijk in de bestaande bouw, aangezien nieuwbouw sinds 2018 verplicht aardgasvrij is en daar de all-electric warmtepomp al standaard is. Daarvan is structureel zo’n 40 procent een warmtepomp met een bodembron. In de bestaande bouw hebben hybride warmtepompen ongeveer twee derde marktaandeel ten opzichte van een derde deel all-electric, voornamelijk met een buitenlucht-bron. 

De marktkrimp begon in het vierde kwartaal van 2023, in eerste instantie in het marktaandeel van hybride warmtepompen. Het derde kwartaal van 2024 toonde dan weer een lichte opleving in de verkoop van hybrides. De sector verwacht dat deze opleving incidenteel is vanwege seizoensinvloeden, de afbouw van de hoog opgelopen voorraden bij groothandels en installateurs en de verwachte ISDE-verlaging in januari 2025. Het risico van een nieuwe periode van stagnatie begin 2025 is groot. 

De vereniging verwacht dat de doelstelling om in 2030 minstens een op de vijf woningen efficiënt te verwarmen met een warmtepomp nu onmogelijk te behalen valt.