Warmte uit zonnestroom: zo zet my-PV overtollige energie om in tapwater en verwarming
07.10.2025 Gijs de Koning

Zonnestroom direct omzetten in warmte wordt steeds aantrekkelijker nu de salderingsregeling verdwijnt. De Oostenrijkse fabrikant my-PV biedt een slimme oplossing waarmee overtollige zonne-energie wordt gebruikt voor warm tapwater en lage-temperatuurverwarming, zonder dat er energie verloren gaat.
Nu terugleveren aan het net steeds minder oplevert, zoeken woningeigenaren en installateurs naar manieren om lokaal opgewekte energie beter te benutten. Een opvallende speler op dit vlak is my-PV, een Oostenrijkse fabrikant die elektrische verwarmingselementen ontwikkelt die rechtstreeks op zonne-energie werken. “Dankzij lineaire vermogenssturing gaat er geen watt verloren”, zegt Andreas Kaiser, hoofd internationale verkoop bij my-PV, in gesprek met Warmte365.
Slimme koppeling tussen elektriciteit en warmte
Sinds de oprichting in 2011 richt my-PV zich volledig op het koppelen van PV-stroom aan warmtevoorziening. Het bedrijf ontwikkelt regelaars die de opgewekte elektriciteit direct gebruiken voor warm tapwater of elektrische (laagtemperatuur)verwarming. “Wij doen niets anders”, benadrukt Kaiser. “Die scherpe focus dwingt ons innovatief te blijven en dat merkt de eindklant in kwaliteit en rendement.”
In thuislanden als Duitsland is my-PV inmiddels marktleider. Nu richt het bedrijf de blik op Nederland en België. Dit zijn markten waar veel zonne-energie wordt opgewekt en waar de stimulans om minder terug te leveren snel toeneemt.
Twee routes voor het benutten van zonne-overschot
Installateurs hebben grofweg twee toepassingsscenario’s. In de DC/off-grid variant, zonder omvormer of netcontract, stuurt een toestel zoals de SOL•THOR de PV-stroom rechtstreeks naar het dompelelement van het boilervat of naar een elektrisch verwarmingslichaam. Dat is handig voor eenvoudige, autonome systemen.
In netgekoppelde woningen, met omvormer en eventueel batterij, gebruikt my-PV het resterende overschot nadat huishoudelijke verbruikers en de thuisbatterij zijn bediend. Dat overschot gaat dan naar warm water en eventueel naar (vloer)verwarming. In beide gevallen is de belofte hetzelfde: lineaire vermogenssturing. Waar een warmtepomp een startdrempel nodig heeft, benut my-PV elke watt aan zonne-energie waardoor precies zoveel warmte wordt gemaakt als er energie beschikbaar is.
In verhouding tot de warmtepomp
Het bedrijf my-PV ziet zichzelf niet als alternatief voor de warmtepomp, maar als aanvulling. In de zomer kan rechtstreeks elektrisch opwarmen van tapwater voorkomen dat de warmtepomp telkens kortstondig in- en uitschakelt. Dat vermindert pendelen en kan de levensduur van de warmtepomp vergroten. Tegelijkertijd blijft de warmtepomp in het stookseizoen de efficiënte basis voor ruimteverwarming.
Vergeleken met thermische zonne-energie wijst Kaiser op praktische pluspunten. De installatie is snel en eenvoudig, omdat een kabel naar het element volstaat en er geen leidingen of pompgroepen nodig zijn. Het systeem werkt bovendien ook bij wisselvallig weer, omdat de lineaire sturing bij lage instraling toch nuttige warmte maakt. Verder is het onderhoudsarm en ontbreekt materiaalveroudering door stilstand.
Een belangrijk verkoopargument aan de keukentafel is de lage instapprijs in verhouding tot het effect. Kaiser noemt apparatuurprijzen in onder de duizend euro, exclusief montage. Daarmee is volgens hem een stijging van het eigenverbruik met grofweg twintig tot veertig procentpunt haalbaar jaar in, jaar uit, over de levensduur van het PV-systeem. “De kernvraag is niet of je bij aanschaf honderd euro bespaart”, zegt hij. “Het gaat om wat je in tien tot vijftien jaar terugkrijgt doordat je overschot slim benut.”
Casus Lekkerkerk: besparen met warmwateropslag
Een concreet voorbeeld komt uit Lekkerkerk, waar een vrijstaand huis uit de jaren zeventig beschikte over een PV-installatie van 15 kilowattpiek. Het huishouden bestaat uit twee personen, waardoor er vaak meer werd opgewekt dan verbruikt. Door de invoering van terugleverkosten moest het huishouden hiervoor honderden euro’s per jaar betalen
Door een buffervat van 200 liter te koppelen aan de AC ELWA, een elektrisch element dat kan schalen tussen 0 en 3,5 kilowatt, wordt het water nu verwarmd met zonnestroom. Het resultaat: de jaarlijkse teruglevering daalde van 7.525 kilowattuur naar 3.213 kilowattuur. Dat levert de bewoner zo’n 450 euro besparing per jaar op, naast het voordeel van warm water dat in feite gratis door de zon wordt geleverd.
Casus Diessen: van boerderij naar energiehub
Ook in Diessen werd overschot omgezet in warmte. Een ingenieur die een oude boerderij renoveerde, beschikte over 36 panelen (14,4 kilowattpiek) en wilde zijn zelfverbruik maximaliseren. Hij koos voor een regeling die de overtollige zonnestroom naar een 200-liter boiler met drie verwarmingselementen stuurt. Het systeem kan het water op zonnige dagen tot 95 graden Celsius verwarmen en werkt samen met een warmtepomp die de basisverwarming verzorgt.
Sinds de installatie daalde de teruglevering drastisch. Waar er in oktober en november 2023 nog 180 kilowattuur aan het net werd afgegeven, was dit een jaar later slechts 41 kilowattuur. De eigenaar schat zijn totale besparing op 40 tot 45 procent, mede doordat hij inmiddels volledig van gas is overgestapt
Van monteur naar adviseur
Kaiser ziet dat de installateur van zonnepanelen ook steeds meer energie-adviseur wordt. Succes hangt daarom af van kennis en uitleg. “Goede uitleg biedt echt een enorme meerwaarde voor de eindgebruiker en installateurs hebben daarbij al het klantcontact als fundament. Juist daarom is het belangrijk dat zij de opties uitleggen: niet alleen zonnepanelen plaatsen, maar ook kijken naar de energierekening, het warmteverbruik en hoe je samen een vollediger systeem kunt maken”, aldus Kaiser.
Kijkend naar de toekomst stelt Kaiser dat het belangrijk is om de markt te blijven volgen en te blijven innoveren. Kaiser: “We blijven voortdurend nieuwe producten ontwikkelen. Innovatie zit in ons DNA en houdt ons in de positie van premium producent. Tegelijkertijd vragen nieuwe regelgeving en marktomstandigheden steeds om slimme oplossingen. Zo lanceerden we onlangs ons eerste product dat niet gekoppeld is aan PV maar dat inspeelt op dynamische stroomtarieven, zodat klanten energie kunnen gebruiken wanneer die het goedkoopst is.”