Belgische warmtepompmarkt laat groei van 16 procent zien
01.09.2025 Sjoerd Rispens

Onderzoek van Climafred en Frixis laat zien dat de Belgische warmtepompmarkt opnieuw groeisignalen vertoont. In het eerste semester van dit jaar zijn er 16 procent meer verwarmingswarmtepompen werden verkocht dan in dezelfde periode vorig jaar.
De grootste groei is te zien bij lucht-water-warmtepompen. Vooral de monoblocsystemen deden het goed, met een groei van 47 procent. Ook water-water- en bodem-water-warmtepompen deden het goed en kennen een groei van ongeveer 37 procent. In totaal werden in de eerste 6 maanden van 2025 17.800 verwarmingswarmtepompen verkocht, tegenover 15.350 in diezelfde periode vorige jaar.
De heropleving van de markt komt niet uit het niets, volgens de onderzoekers. Beleidsmaatregelen op Europees, federaal en Vlaams niveau versterken elkaar en creëren samen een gunstig klimaat voor investeringen in duurzame technologieën. Enkele voorbeelden hiervan zijn dat het in Vlaanderen sinds dit jaar verplicht is fossielvrij te verwarmen. Bij energetische renovaties is een rendement van 130 procent vereist, waardoor een warmtepomp snel de logische keuze is. Op federaal niveau is de btw voor het vervangen van ketels verhoogd naar 21 procent en geldt voor verkoopovereenkomsten afgesloten na 28 juli.
De onderzoekers noemen de renovatiemarkt nog wel een aandachtspunt, ondanks dat de cijfers hoopgevend zijn. “In woningen met een lage isolatiegraad of een beperkte elektriciteitsaansluiting kan een warmtepomp in veel gevallen wel worden toegepast, al ligt het rendement zonder bijkomende aanpassingen doorgaans lager. Hybride warmtepompen vormen in zulke situaties een haalbare tussenoplossing.”