ACM vindt geen onredelijke winst bij onderzochte warmteleveranciers

Terug
25.06.2026 Nieuws
Gijs de Koning Gijs de Koning E-mail Hoofdredacteur
ACM vindt geen onredelijke winst bij onderzochte warmteleveranciers
©ANP

De vier warmteleveranciers die door de Autoriteit Consument & Markt werden onderzocht vanwege hoge rendementen, hebben volgens de toezichthouder geen onredelijke winst behaald. De ACM blijft de rendementen van warmteleveranciers wel monitoren.

Daarmee is het onderzoek afgerond dat begin dit jaar werd aangekondigd. Toen bleek uit de rendementsmonitor over 2024 dat vier warmteleveranciers een financieel rendement hadden behaald boven het redelijke rendement van 6,8 procent. De ACM wilde daarom weten of er sprake was van een structureel te hoog rendement en of ingrijpen in de tarieven nodig zou zijn.

De toezichthouder kan warmteleveranciers verplichten hun tarieven aan te passen als zij over meerdere jaren meer verdienen dan redelijk wordt geacht. Huishoudens en kleinverbruikers op een warmtenet kunnen niet overstappen naar een andere warmteleverancier. De ACM stelt daarom jaarlijks maximumtarieven vast en controleert of leveranciers die ruimte niet gebruiken voor onredelijke winsten. Het is wel mogelijk voor consumenten om hun aansluiting op te zeggen als zij kiezen voor bijvoorbeeld een warmtpomp voor hun verwarming. 

Uit het vervolgonderzoek blijkt volgens de ACM nu dat bij de onderzochte leveranciers geen sprake is van onredelijke winst. Daarmee volgt geen tariefcorrectie uit dit onderzoek. De ACM meldt nu dat het ging om warmtelevernaciers Duurzame Energie Veenendaal-Oost (DEVO), Ennatuurlijk, Vattenfall en Westpoort. In de berichtgeving van januari werd dit nog niet vermeld. 

De uitkomst neemt de bredere discussie over warmtetarieven niet weg. De warmtesector staat onder druk door hoge kosten, onzekerheid over toekomstige regulering en de moeizame uitrol van nieuwe warmtenetten. In de eerdere rendementsmonitor wees de ACM er juist ook op dat bijna de helft van de warmteleveranciers een negatief financieel rendement had bij levering aan huishoudens en andere kleinverbruikers.

Voor de warmtetransitie blijft dat een gevoelig evenwicht. Consumenten moeten beschermd worden tegen te hoge tarieven, terwijl warmteleveranciers voldoende ruimte nodig hebben om te investeren in bestaande en nieuwe warmtenetten. De ACM zegt de financiële rendementen daarom te blijven volgen.