Coalitieakkoord: inzet op warmtenetten, hybride warmtepomp op tweede plek

03.02.2026 Gijs de Koning

Coalitieakkoord: inzet op warmtenetten, hybride warmtepomp op tweede plek

Afgelopen vrijdag toonden Rob Jetten, Dylan Yeşilgöz en Henri Bontebal, namens de formerende partijen hun coalitieakkoord voor een minderheidskabinet. Hierin beschrijven de partijen hun plannen voor de komende jaren. In het coalitieakkoord is uiteengezet hoe het nieuwe kabinet de warmtetransitie de komende jaren wil gaan vormgeven. Hybride warmtepompen en warmtenetten staan hierin centraal.

In het kort wordt er genoemd dat warmtenetten worden gezien als de best passende oplossing om de warmtevraag van veel huishoudens in Nederland te verduurzamen. Dit is omdat netcongestie een steeds grotere rol speelt op het Nederlandse elektriciteitsnet en warmtenetten in vergelijking met warmtepompen, en dan met name volledig elektrische warmtepompen, minder pieken op het net veroorzaken.  

“We blijven vol inzetten op warmtenetten, om zo ook netcongestie te verminderen. Mensen krijgen zo snel mogelijk duidelijkheid of ze een warmtenet krijgen of een andere verduurzamingsoptie. Om de uitrol van warmtenetten te versnellen en voor huishoudens betaalbaar te houden, is de overheid bereid om via een staatsdeelneming binnen de huidige financiële kaders private warmtebedrijven over te nemen en te participeren in nieuwe ontwikkelingen”, schrijven de partijen.

Binnen de nieuwe Wet collectieve warmte blijft de rol van de Rijksoverheid in warmtenetten vooralsnog beperkt. Gemeenten krijgen de verantwoordelijkheid om per wijk aan te wijzen wanneer deze van het gas af moeten en daar een alternatief als een warmtenet tegenover te zetten. De uitbuiting van de warmtenetten was in principe geprivatiseerd, met een belangrijke rol voor de Autoriteit Consument & Markt als waakhond voor de tarieven.

Er werd al gesproken over een eventuele overheidsbijdrage via een fonds als het niet haalbaar zou zijn voor bepaalde warmtebedrijven om binnen de gestelde tarieflimiet hun warmtenet rendabel te houden.

Hybride warmtepomp op de tweede plek

De hybride warmtepomp wordt op de tweede plek genoemd. In het coalitieprogramma staat: “Op plekken waar een warmtenet niet de meest geschikte oplossing is stimuleren en normeren we, per 2029, de uitrol van hybride, slimme warmtepompen.” Het feit dat de overheid inzet op hybride warmtepompen heeft ook te maken met netcongestie. Hybride warmtepompen kunnen namelijk die pieken in warmtevraag nog opvangen met gas mocht het elektriciteitsnet hiertoe niet toereikend zijn.

Van belang is dat hierin wordt genoemd dat de hybride warmtepompen slim zijn . Slimme warmtepompen zijn aanstuurbaar en kunnen daardoor worden ingezet om pieken aan de vraagkant van het elektriciteitsnet te vermijden of juist afnemen op het moment dat er door bijvoorbeeld veel zonne-energie veel overschotten zijn.

Isoleren voor betaalbaarheid energierekening

Andere voornemens die de energierekening en de duurzaamheid van huishoudens ten goede moeten komen, zijn de start van een Nationaal Isolatie Offensief en het helpen van wijken met de grootste energiearmoede via het Nationaal Programma Leefbaarheid en Veiligheid.

De coalitiepartijen willen ook de slechtste energielabels uitfaseren. Zo moeten in de jaren tot 2030 huurwoningen met energielabels E, F en G worden verduurzaamd. Per 2040 moeten ook labels C en D worden uitgefaseerd.

Sleutelrol voor warmtepomp

Vereniging  Warmtepompen schrijft dat ze achter de “actieve stimulans” van de warmtepomp door de coalitie staat. “In het elektrificeren van woningen spelen warmtepompen een sleutelrol: zij maken woningen toekomstbestendig, verminderen de afhankelijkheid van aardgas en dragen structureel bij aan lagere energielasten. Bij een redelijk geïsoleerde woning is een (hybride) warmtepomp een vrijwel altijd gunstige maatregel.”

Daarnaast benadrukt Vereniging Warmtepompen dat warmtepompen niet alleen onderdeel zijn van de vraag naar elektriciteit maar ook van de oplossing omdat ze kunnen bijdragen aan een” efficiënter gebruik van het elektriciteitsnet”.

Ook Energie Nederland geeft aan te zien dat er belangrijke stappen worden gezet met het coalitieakkoord. Zij geven aan het goed te vinden dat het Rijk in kan stappen om de uitrol van warmtenetten te versnellen. Wel stellen zij dat het zorgelijk is dat er nog geen structurele middelen zijn vrijgemaakt hiervoor of voor de betaalbaarheid hiervan.