Installateurs slaan handen ineen, op naar 500 extra hybride warmtepompen per dag
02.01.2023 Brendan Hadden

Negen grote Nederlandse installatiebedrijven zijn een samenwerking aangegaan, dat meldt TNO. Onder de naam Team Duurzaam Installeren 500 en met TNO als penvoerder willen de installateurs opleidings- en innovatieprogramma’s starten. Het doel is om binnen drie jaar 500 hybride warmtepompen per dag meer dan nu te gaan monteren.
Gezamenlijk bedienen de deelnemende partijen 4 miljoen huishoudens en zijn ze verantwoordelijk voor een groot deel van de cv-ketels die vervangen worden. De betrokken installateurs zijn Bonarius, Breman, Comfort Partners, Econic, Eneco, Essent, Feenstra, HeatTransformers, Kemkens en Mampaey. Om hun doel te realiseren hebben ze vanuit de regeling Missiegedreven Onderzoek Ontwikkeling en Innovatie (MOOI) van RVO een subsidie van 5 miljoen euro gekregen.
De beperkte installatiecapaciteit is momenteel de grootste rem op de groei van het aantal huishoudens met een warmtepomp. Het TDI500 wil de tijd die het kost om een warmtepomp te installeren halveren van 32 naar 16 uur. Daarnaast willen ze de beschikbare monteurs beter gaan benutten: taken moeten anders worden opgedeeld zodat startende monteurs sneller aan de slag kunnen en hooggekwalificeerd personeel effectiever wordt ingezet. Zo doende moet de installatie ook betaalbaar worden voor een grotere groep afnemers.
De impuls om het tempo te verhogen komt vanuit het beleidsprogramma Versnelling Verduurzaming Gebouwde Omgeving. Hierin is het doel gesteld om in 2030 één miljoen (hybride) warmtepompen te hebben geïnstalleerd in bestaande gebouwen. Om dat te halen moeten er 100.000 installaties per jaar bovenop het huidige tempo plaatsvinden (omgerekend 500 per werkdag).