Isoleren kun je leren, of toch niet?

29.06.2023 Simone Tresoor

Isoleren kun je leren, of toch niet?

De wet van de grote getallen toont eens te meer aan: hoe meer huizen er geïsoleerd worden, hoe vaker er iets fout gaat. Dat is natuurlijk niet zo vreemd. De les die geleerd mag worden is dat je altijd een gecertificeerd bedrijf in de arm moet nemen. Mocht er dan 'stront aan de knikker' of vocht in de muur zitten, kun je in elk geval verhaal halen.

Met de stijgende vraag naar isolatie schieten ook de Beun de Haas-bedrijven uit de grond als paddenstoelen. En dan gaat de uitvoering lang niet altijd goed. De grootste drie rechtsbijstandverzekeraars van ons land zien dan ook een stijging in het aantal juridische geschillen. Zo registreerden ARAG, Achmea en DAS samen ruim 1.600 geschillen in de afgelopen twee jaar, schrijft RLT Nieuws. En je hoeft geen wiskundige te zijn om te kunnen bedenken dat dit aantal nog gaat groeien. 

Vooral spouwmuurisolatie geeft problemen
De klachten komen voor bij alle soorten isolatie, maar het meeste bij spouwmuurisolatie. Daar zijn de gevolgen dan ook meteen het grootste. De klachten zijn moeizame communicatie, slecht uitgevoerde maatregelen en schade aan het huis. Bij een zaak die bij de geschillencommissie terecht kwam waren de spouwmuren geïsoleerd, maar deze waren daar helemaal niet geschikt voor. De oude spouwankers begonnen te roesten en werkten niet meer. Gevolg: de hele muur ging bol staan. De muren hadden misschien nog wel 100 jaar mee gekund, nu moet het isolatiebedrijf de schade herstellen. Dat wordt nog wat.

Voor de consument geldt: dit wil je niet. Als je in een dergelijke procedure terechtkomt ben je zo twee jaar en behoorlijk wat slapeloze nachten verder. Daarover kunnen Marjo en Loek meepraten. Zij lieten hun spouwmuren in november 2021 isoleren met EPS-parels. Nog geen twee maanden later ontstonden er enorme vochtplekken op de buitenmuren. Dit ging gepaard met een vreemde, vieze chemische lucht in huis. "Wij kregen hoofdpijn, keelpijn, moesten overgeven en sliepen niet meer." 

De muur was één grote gatenkaas
Het advies van het isolatiebedrijf was luchten. Dus deden ze dat middenin de winter, maar het hielp niet. Ze moesten zelfs verhuizen naar een vakantiehuisje. Na een geschil moest het bedrijf de isolatie verwijderen. Dat betekende dat ze honderden gaten in het huis moesten boren. De muur is één grote gatenkaas. Geschatte kosten: 15.000 euro, maar de stank en gezondheidsklachten zijn weg.

VENIN
VENIN Isolerend Nederland laat weten dat ook zij een stijging merkt in het aantal klachten van woningeigenaren met betrekking tot de uitgevoerde isolerende maatregelen door de bij VENIN aangesloten isolatiebedrijven. De branche-organisatie wijt dit aan het feit dat er nu ook meer huizen worden geïsoleerd. Ook worden ze regelmatig benaderd met klachten uitgevoerd door bedrijven die niet zijn aangesloten bij VENIN en die zelfs niet gecertificeerd zijn. Dan hebben deze woningeigenaren dus dubbel pech.

"Helaas kunnen wij als vereniging niets voor deze woningeigenaren betekenen. Ons advies aan particuliere woningeigenaren is om altijd in zee te gaan met een isolatiebedrijf dat gecertificeerd is bij Insula Certificatie of SKG IKOB. Alle leden van VENIN dienen gecertificeerd te zijn via een van deze twee certificerende instellingen."