Korte- en langetermijnprijzen van gascontracten lopen steeds verder uit elkaar
12.05.2023 Jan de Wit

Wat Hans van Cleef, hoofd Energy Research & Strategy bij Publieke Zaken, vorige maand ook al constateerde voor de elektriciteitsmarkt, wordt nu ook steeds duidelijker zichtbaar op de gasmarkt: de prijzen voor maand- en jaarcontracten lopen steeds verder uit elkaar. Op de elektriciteitsmarkt wordt dit sterk bepaalt door de groeiende opwekcapaciteit van hernieuwbare energie, maar op de gasmarkt komt dit met name door de onzekerheid over toekomstige leveringszekerheid, zo concludeert Van Cleef in de nieuwste Olie- en Gasmarktupdate.
De marktprijzen van energie worden door vele factoren bepaald. Het aandeel hernieuwbare energie hierin wordt ook steeds dominanter. Daarnaast is toenemende beweeglijkheid van energieprijzen van invloed op investeringen in hernieuwbare energie. Warmte365 werkt daarom samen met Publieke Zaken om dit scherper te monitoren.
Sinds de vorige Olie- en Gasmarktupdate is de prijs nog verder gedaald tot 35 euro per geleverde megatwattuur in juni 2023. Het weer zorgt ervoor dat een groot deel van de gasvraag is verdampt. Daarbij hoeven gascentrales minder te draaien omdat er veel wind- en zonne-energie wordt opgewekt en blijft de Aziatische gasvraag achter bij de verwachting.
Lees ook: Europese vulgraad van 90 procent in oktober lijkt haalbaar
Daar komt nog eens bovenop dat de – vanwege de energiecrisis – gedaalde industriële gasvraag nog niet helemaal is hersteld. Een groot deel van de Europese gasvraag gaat daarom naar het vullen van de voorraden en een kleine toename van het gebruik van gascentrales.
Vanwege de gestegen opwekcapaciteit van wind- en zonne-energie is er nu namelijk minder regelbaar vermogen nodig, maar wanneer er een centrale moet draaien dan neemt de aantrekkelijkheid van een gascentrale toe ten opzichte van een kolencentrale. Zowel vanwege de CO2-prijs als de klimaatdoelstelling worden kolen minder aantrekkelijk.
Onduidelijkheid voor komende winter zorgt voor hogere prijzen
Voor de komende wintermaanden zijn de onzekerheden echter nog niet verdwenen. Hierdoor liggen de gasprijzen voor een jaarcontract in 2024 en een maandcontracten tussen november 2023 en maart 2025 ruim boven de 50 euro per megawattuur.
De belangrijkste reden voor de aanblijvende onzekerheid is dat de Europese gasvoorraden onvoldoende zijn om een winterse gasvraag te kunnen overbruggen. Of de tarieven voor kortetermijncontracten dan ook gunstig zijn is nog maar de vraag. Zowel het wereldwijde aanbod als de vraag is voor komende winter nog erg onduidelijk, behalve dat beide krap zullen blijven.